Firma budowlana w Niemczech
Niemcy, będąc jednym z największych rynków budowlanych w Europie, oferują liczne możliwości rozwoju dla firm budowlanych. Zapotrzebowanie na usługi budowlane świadczone w Niemczech jest ogromne, od budowy dróg, przez remonty budynków, dachów, elewacji drewnianych, wznoszenie konstrukcji, itd. Polskie firmy budowlane w Niemczech oraz ogólnie polscy przedsiębiorcy budowlani są bardzo cenieni przez niemiecki rynek oraz bardzo konkurencyjni względem niemieckich firm budowlanych, między innymi dzięki renomie polskich fachowców oraz większej konkurencyjności cenowej.
Dlaczego warto założyć firmę budowlaną w Niemczech?
Wielu przedsiębiorcom z Polski opłaca się wykonywać zlecenia na terenie Niemiec. Często wiąże się to tylko z krótką delegacją do naszych zachodnich sąsiadów, a zarobki są zazwyczaj zdecydowanie wyższe. Wykonywanie usług budowlanych w Niemczech na polskiej działalności gospodarczej jest jak najbardziej możliwe.
Należy jednak pamiętać, że także polską firmę budowlaną należy zarejestrować w niemieckim urzędzie, jeżeli będziemy tam wykonywać świadczenie usług budowlanych. Nie trzeba dodatkowo założyć firmy w Niemczech. Niektórym przedsiębiorcom z Polski bardziej opłaca się jednak założenie własnej firmy w Niemczech. Zakładanie gewerbe przez Polaków staje się opłacalne wtedy, gdy wiemy, że realizowanie usług budowlanych w Niemczech będzie regularne lub gdy będziemy spędzać na terenie Niemiec więcej niż pół roku.
Polska firma budowlana w Niemczech - na co należy zwrócić uwagę?:
Jako polska firma budowlana wykonująca zlecenia w Niemczech pamietaj o:
- rejestracji w Niemieckim Urzędzie Skarbowym celem nadania numeru podatkowego Steuernummer i zwolnienia z podatku budowlanego
- rejestracji pracowników w kasie urlopowej SOKA Bau i urzędzie celnym Zollamt
- wysłaniu zestawienia z wykonywanych prac w Niemczech z roku ubiegłego do niemieckiej skarbówki najpóżniej do 31. lipca roku następnego
- weryfikacji dokumentów swoich podwykonawców (Steuernummer, Freistellung)
Jak wspomagamy firmy budowlane w Niemczech? - Nasza oferta
Działalność budowlana w Niemczech bardzo często wykonywana jest przez Polaków. Nasze biuro rachunkowe specjalizuje się w obsłudze firm budowlanych, zarówno tych, które działają jako polska firma budowlana w Niemczech, jak i tych, które są niemieckimi firmami, np. gewerbe, prowadzonymi przez Polaków.
Nasza oferta obejmuje następujące usługi:
- pomoc w założeniu działalności budowlanej gewerbe lub innego podmiotu gospodarczego w Niemczech, także gewerbe bez meldunku,
- rejestracja polskiej spółki/firmy budowlanej w Niemczech, czyli zgłaszanie polskich firm jednoosobowych oraz spółek do niemieckiego urzędu skarbowego i innych instytucji,
- pomoc w uzyskaniu zwolnienia z podatku od usług budowlanych (Freistellung) oraz zwrotu podatku od usług budowlanych,
- niemiecka księgowośc i rachunkowość – kompleksowa obsługa księgowa firm niemieckich oraz firm polskich, w tym wystawianie faktur, obsługa korespondencji z urzędami, wystawianie i tłumaczenie niezbędnych dokumentów, itp.
Jakie są wymagania prawne i formalne dla działalności budowlanej w Niemczech?
Wiarygodna firma budowlana dla Niemców to przede wszystkim legalna działalność i fachowa praca. Aby firma spełniała te wymogi i mogła działać z powodzeniem na niemieckim rynku, należy zarejestrować firmę budowlaną w Niemczech. Są na to 2 sposoby.
Możemy jako obywatele Unii Europejskiej otworzyć firmę budowlaną w Niemczech, także wtedy, gdy nie mieszkamy na terenie Niemiec. Drugą opcją jest świadczenie usług budowlanych na polskiej działalności budowlanej. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku rejestracji w niemieckich urzędach.
W przypadku emigracji zawodowej do Niemiec warto jednak wiedzieć, że niektóre zawody w Niemczech wymagają niemieckiego tytułu majstra. Są to zawody takie jak: dekarz, cieśla, murarz, malarz, lakiernik, i wiele innych. Bez tego tytułu nie można wykonywać tych prac w Niemczech. Jednakże, wielokrotnie jest akceptowalne doświadczenie i edukacja zdobyta w Polsce. Trzeba jednak uzyskać oficjalne pozwolenie.
Są jednak zawody, które można wykonywać bez zezwoleń i których definicje są bardzo szerokie, tak że zakres usług budowlanych, które można wykonywać na takiej działalności, jest duży. Aby dowiedzieć się, czy twoja konkretna działalność podlega pod wolny zawód, skontaktuj się z biurem rachunkowym specjalizującym się w obsłudze firm budowlanych.
Finanzamt a usługi budowlane: co musisz wiedzieć?
Finanzamt, czyli niemiecki urząd skarbowy, jest instytucją, do której trzeba zgłosić się niezwłocznie, jeżeli planujemy świadczenie usług budowlanych w Niemczech. Założenie działalności budowlanej w Niemczech musi być zgłoszone do tego urzędu. Urząd skarbowy będzie również odpowiedzialny za kontrolowanie czasu spędzonego w Niemczech, bowiem jest to istotne z tytułu rezydencji podatkowej, a więc z tytułu kraju uprawionego do pobierania podatku dochodowego.
Również ten urząd zajmować się będzie podatkiem VAT w branży budowlanej, chyba że nie świadczymy usług budowlanych bezpośrednio, a jesteśmy podwykonawcą w Niemczech. Wtedy nie musimy się przejmować podatkiem VAT, ponieważ zgodnie z paragrafem 13b ustawy o podatku dochodowym będziemy zwolnieni z odprowadzania tego podatku. Jest to tzw. odwrotne obciążenie, jako że przekazujemy w ten sposób obowiązek płacenia VAT-u na zleceniodawcę, czyli najczęściej klientów z Niemiec.
Jednakże najważniejszą informacją na początku otwierania firmy w Niemczech jest to, że do finanzamtu musimy złożyć wniosek o zwolnienie z podatku od usług budowlanych. Stanowi on aż 15% kwoty, na którą wystawiona jest faktura i pobierany jest wtedy, gdy firma budowlana nie posiada zwolnienia Freistellung. Podatek ten jest bardzo łatwy do uniknięcia i służy jako podatek prewencyjny, zabezpieczający niemiecki fiskus przed startami wynikającymi z nielegalnej, niezarejestrowanej działalności budowlanej w Niemczech.
Jeżeli nie mamy wcześniejszych doświadczeń z finanzamtem i nie zalegamy z podatkami w Niemczech, uzyskanie takiego zwolnienia od niemieckiego urzędu skarbowego to tylko formalność. Zwolnienie to jednak wydawane jest na czas określony, zazwyczaj około roku i należy zawsze pamiętać o jego odnawianiu lub na początku o uzyskaniu go.
Jak otworzyć firmę budowlaną w Niemczech?
Założenie gewerbe w Niemczech jest procesem, do którego należy przygotować się co najmniej miesiąc przed przybyciem do Niemiec i wykonywaniem usług budowlanych. Należy bowiem odpowiednio wcześnie umówić się na zakładanie gewerbe i zarejestrować się w Gewerbeamt, czyli niemieckim urzędzie ds. działalności gospodarczej. Równolegle należy starać się o numer podatkowy Steuernummer oraz zwolnienie z podatku od usług budowlanych. Bez zwolnienia Freistellung można pracować, jednakże w przypadku pracy dla osób prawnych pobrany zostanie podatek budowlany. Dlatego formalną drogę założenia działalności budowlanej w Niemczech najlepiej zacząć odpowiednio wcześniej, około 2-3 miesiące, nie wspominając o formalnościach, które czekają tych przedsiębiorców z Polski, którzy muszą posiadać dodatkowe kwalifikacje, wykonując zawód chroniony tytułem majstra.
Pierwszym krokiem jest wypełnienie dokumentu Gewerbeanmeldung i wraz z dowodem tożsamości udanie się do urzędu ds. działalności gospodarczej Gewerbeamt. Urząd ten poinformuje automatycznie kolejne instytucje, które wyślą swoje dokumenty do założenia gewerbe, czyli izby rzemieślnicze oraz urząd skarbowy. Potrzebny nam będzie także adres w Niemczech jako siedziba firmy. Jeżeli nie mieszkamy na terenie Niemiec, biura rachunkowe oferują taki adres do zarejestrowania firmy.
Nie mniej jednak, jeśli planujesz rozpocząć wykonywanie usług budowlanych w Niemczech i chcesz zaoszczędzić czas, możesz zgłościć się do naszego biura rachunkowego, które wszystkie formalności załatwi od ręki i na czas.
Jak wybrać odpowiednią formę prawną dla firmy budowlanej w Niemczech?
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej gewerbe w Niemczech jest najbardziej powszechnym wyborem, bowiem ta forma prawna charakteryzuje się małą ilością formalności oraz relatywnie uproszczonym prowadzeniem pod względem prawnym. Nie wymaga także kapitału zakładowego i pozwala na uniknięcie płacenia pewnych składek, takich jak ubezpieczenie emerytalne czy społeczne.
Polskie biura rachunkowe specjalizują się w pomocy Polakom przy rejestracji działalności gospodarczej w Niemczech oraz spełnieniu wszystkich formalności.
Na jakich zasadach może działać polska firma budowlana w Niemczech?
Polska firma budowlana w Niemczech działa zgodnie z prawem Unii Europejskiej oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dzięki temu polskie firmy mogą przyjmować zlecenia i jako podwykonawcy w Niemczech świadczyć usługi budowlane.
Zgodnie z prawem jeżeli polscy przedsiębiorcy nie przekroczą 183 dni pobytu w Niemczech, nie będą musieli odprowadzać podatku dochodowego w Niemczech, tylko w Polsce, a pracownicy nawet do 2 lat ciągłej pracy płacą ubezpieczenie zdrowotne w polskim ZUS-ie. Delegacja pracowników do Niemiec jest więc często korzystna, a przyjmowanie zleceń od niemieckich kontrahentów to częsty sposób działania dla zagranicznych firm, które chcą uczestniczyć w niemieckim rynku budowlanym bez konieczności zakładania własnej firmy w Niemczech.