Zwrot podatku budowlanego z Niemiec
Podatek budowlany Niemcy (Bauabzugsteuer) to podatek, którego odpowiednika nie ma w Polsce. Zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech jest stosunkowo łatwe do uzyskania, jednak ze względu na to, że Polacy nie wiedzą o tym podatku, często niemiecki finanzamt potrąca podatek budowlany, a rozliczenie podatku budowlanego już po jego odprowadzeniu może być problematyczne ze względu na konieczność kontaktu z wieloma urzędami.
Co zrobić w takiej sytuacji? Kwota najpewniej jest znaczna, ponieważ podatek budowlany wynosi 15% kwoty na fakturze. Jak więc odzyskać pieniądze z potrąconego podatku budowlanego Bauabzugsteuer?
Kto może ubiegać się o zwrot podatku budowlanego w Niemczech?
Podstawową sytuacją, w której osoba lub firma spełnia wymagania do zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech jest brak problemów z podatkami w tym kraju. Z tego względu jeżeli pobrany podatek Bauabzugsteuer wynika tylko i wyłącznie z faktu, że firma nie zdążyła złożyć wniosku o Freistellungsbescheinigung na czas bądź nie złożyła wniosku o Freistellungsbescheinigung dla firmy w ogóle, ponieważ nie miała świadomości takowego, prawdopodobnie będzie mogła ubiegać się o zwrot podatku budowlanego z Niemiec.
Obowiązek zapłaty podatku budowlanego dotyczy znacznej większości usług budowlanych w Niemczech, dlatego większość przedsiębiorców z Polski pracujących w Niemczech powinna złożyć wniosek o uzyskanie Freistellungsbescheinigung na okres pracy w Niemczech. Jeżeli nie udało się uzyskać zwolnienia z podatku budowlanego w Niemczech na czas, wtedy można rozpocząć procedurę ubiegania się o zwrot zapłaconego podatku.
Jakie dokumenty są potrzebne do zwrotu podatku budowlanego?
Aby uzyskać zwrot podatku budowlanego, należy przygotować następujące dokumenty:
- aktualne zaświadczenie Fraistellungsbescheinigung, czyli zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech;
- kopię polskiego PIT-u za rok, za który staramy się odzyskać podatek budowlany;
- faktury wystawione za prace w Niemczech, z których podatek budowlany został pobrany;
- protokoły przeslania podatku budowlanego do Finanzamtu przez zleceniodawcę, czyli Anmeldung über den Steuerabzug bei Bauleistungen.
Warunki zwrotu zapłaconego podatku budowlanego
Aby uzyskać zwrot podatku budowlanego z Niemiec, należy jednak spełnić inne warunki oprócz braku problemów z niemieckim fiskusem. Jeżeli urząd skarbowy w Niemczech potrąca podatek budowlany, trzyma go w ramach podatku od dochodów różnego rodzaju. Także rozliczenie podatku budowlanego następuje na poczet innych podatków (w pierwszej kolejności podatku dochodowego).
Jeżeli podatnik jest rezydentem podatkowym innego kraju i zgodnie z zasadami unijnymi oraz umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania podatek dochodowy jest do odprowadzenia w innym kraju niż Niemcy, powinno dać się uzyskać zwrot podatku budowlanego z Niemiec. Wtedy bowiem fiskus nie będzie chciał pokryć innych podatków pobranym Bauabzugsteuer. Tak dzieje się między innymi w przypadku polskich firm, które okazjonalnie wykonują prace budowlane w Niemczech (do 183 dni w roku).
Natomiast jeżeli pracujemy w Niemczech i tam odprowadzamy podatek dochodowy (niem. Einkommensteuer), podatek budowlany w Niemczech będzie zachowany na poczet tego właśnie podatku. Jeżeli podlegamy pod podatek dochodowy od osób prawnych (niem. Körperschaftsteuer), podatek budowlany będzie odprowadzony na poczet właśnie tego podatku. Jeżeli więc podatek budowlany przekracza wartość podatku od dochodu, który musimy zapłacić, wtedy można złożyć wniosek o zwrot podatku. Wniosek ten składa się na formularzu tylko w języku niemieckim (niem. Antrag auf Erstattung von Abzugsbeträgen).
Jakie są terminy zwrotu podatku budowlanego?
Termin złożenia wniosku o zwrot podatku jest do końca drugiego roku następującego po roku, w którym podatek został pobrany. Istotne jest także to, że po pobraniu przez urząd skarbowy podatku budowlanego Bauabzugsteuer nie można bezpośrednio starać się o zwrot, ponieważ podatek budowlany zostaje od razu rozliczony na poczet podatku dochodowego. Podatek dochodowy rozliczany jest natomiast rocznie, dlatego wniosku o zwrot nie składa się w tym samym roku podatkowym, a dopiero po zakończeniu roku podatkowego, który jest równy z rokiem kalendarzowym.
Z tego powodu uzyskanie zwrotu zapłaconego podatku budowlanego zajmuje stosunkowo dużo czasu, dlatego tak ważne jest pamiętanie o terminowych zaświadczeniach o zwolnienie z podatku budowlanego Freistellungsbescheinigung.
Najczęstsze błędy popełniane przy zwrocie potrąconego podatku budowlanego
Zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech uzyskuje się na czas określony. Często jest to 3,6 lub 12 miesięcy. Może więc zdarzyć się tak, że firma będzie musiała uzyskiwać Freistellungsbescheinigung dla siebie kilka razy w roku. Urzędy nie przypomną o terminie upływu zwolnienia z podatku budowlanego w Niemczech. Wtedy może się zdarzyć, że przez pewien czas nie będziemy objęci zwolnieniem, mimo że spełniamy wszystkie warunki i wywiązujemy się ze swoich zobowiązań podatkowych. Dlatego tak ważne jest pilnowanie terminów zwolnień z podatku budowlanego.
Jak możemy pomóc w zwrocie podatku budowlanego Bausteuerabzug?
Obowiązek zapłaty podatku budowlanego dotyczy wszystkich firm wykonujących zlecenia budowlane od innej osoby prawnej w Niemczech. Pochodzenie firmy nie gra przy tym roli. Jeżeli nie udało ci się na czas uzyskać zwolnienia podatkowego, możesz sprawdzić, czy kwalifikujesz się, aby uzyskać zwrot podatku. Zgłoś się do polskiego biura w Niemczech, które sprawdzi i upewni się, czy i ile zwrotu jesteś w stanie uzyskać.