Dobrowolne składki emerytalne do Deutsche Rentenversicherung (Niemieckie Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowe) dla osoby prowadzącej Gewerbe

Jeśli nie są państwo prawnie zobowiązani do płacenia składek na ubezpieczenie, w której to sytuacji często znajdują się osoby prowadzące Gewerbe, mogą Państwo ubezpieczyć się samodzielnie w Deutsche Rentenversicherung. Takie dobrowolne ubezpieczenie jest często trafnym wyborem, charakteryzuje się dużą elastycznością i zabezpiecza na przyszłość. 

Ile wynoszą składki na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne do DRV dla osoby prowadzącej Gewerbe?

To ty decydujesz o wysokości i liczbie składek – od 1 do 12 składek w roku kalendarzowym, od minimalnej do maksymalnej kwoty składki. Jeśli w bieżącym roku chciałbyś/chciałabyś wpłacić składki za rok 2021:

  • minimalna kwota wynosi 83,70 Euro;
  • maksymalna kwota wynosi 1 320,60 Euro.

Natomiast jeśli chcesz wyrównać składki za rok 2020:

  • minimalna kwota wynosi 83,70 Euro;
  • maksymalna kwota wynosi 1 283,40 Euro.

Składki, które mają wyrównać świadczenia z przeszłości, nie mogą być zmieniane. Natomiast w każdym momencie można zmienić składki na przyszłość.

Ile będzie wynosiła moja emerytura, jeśli płacę dobrowolne składki na ubezpieczenie emerytalne?

Za jedynie 1 rok płacenia takich składek (przy założeniu, że składki są odprowadzane miesięcznie, a minimalna i maksymalna wysokość składek odpowiada założeniom na 2021 rok) twoja miesięczna emerytura będzie wynosiła od 4,44 (minimalna kwota składek) Euro do 70,12 Euro (maksymalna kwota składek). Z każym rokiem miesięczna emerytura będzie odpowiednio wzrastać).

Do kiedy trzeba wpłacać składki na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne?

Za dany rok kalendarzowy należy wnieść składki do 31 marca następnego roku. 

Jak złożyć wniosek o rozpoczęcie płacenia dobrowolnych składek emerytalnych?

Aby zarejestrować się w Deutsche Rentenversicherung, należy złożyć wniosek online na stronie tegoż ubezpieczyciela.

Czy dobrowolne składki liczą się do czasu oczekiwania (Wartezeit – minimalny okres ubezpieczenia)?

Tak, dobrowolne składki emerytalne do Deutsche Rentenversicherung liczą się do minimalnego okresu ubezpieczenia (5 lat).

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc płacić dobrowolne składki na ubezpieczenie emerytalne?

Ukończony 16 rok życia oraz mieszkanie i/lub praca w Niemczech (przy czym nie ma znaczenia narodowość, a jedynie faktyczne związki z Niemcami, np. praca. Zobacz Ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy).

Jakie świadczenia obejmuje dobrowolne ubezpieczenie emerytalne?

Dzięki dobrowolnym składkom emerytalnym zyskujesz dostęp do obszernego pakietu świadczeń w ramach ustawowego ubezpieczenia emerytalnego, a więc masz praw do emerytury w następstwie osiągnięcia wieku emerytalnego, Twoi bliscy mogą odziedziczyć emeryturę, masz również prawo do środków rehabilitacyjnych lub renty z powodu zmniejszonej zdolności do pracy zarobkowej (Erwerbsminderung).