Jednoosobowa firma budowlana w Niemczech Gewerbe. Osoba trzymająca żółty kask.

Czy warto założyć firmę budowlaną w Niemczech?

Planowanie zakładania firmy budowlanej w Niemczech to krok wymagający uwagi dla polskich przedsiębiorców budowlanych. Branża budowlana w Niemczech oferuje wiele możliwości dla Polaków, ponieważ polscy fachowcy są często wybierani do zleceń na terenie Niemiec. Czy warto zatem założyć gewerbe w Niemczech? Z jakimi problemami bądź zaletami wiąże się wejście na niemiecki rynek budowlany? Niemieckie przepisy dla firm budowlanych są precyzyjne, ale jasne, a założenie działalności gospodarczej w Niemczech może być niezwykle korzystne, ale i czasochłonne. Jednak usługi budowlane w Niemczech cieszą się dużym popytem i dobrym wynagrodzeniem, co może być zachętą dla polskiej firmy budowlanej. Polskie firmy budowlane w Niemczech są poważane i często zatrudniane, a dzięki zasadom unijnym oraz wieloletniej wypracowanej współpracy gospodarczej polsko-niemieckiej przepisy podatkowe dla Polaków są maksymalnie uproszczone.

Zalety prowadzenia firmy budowlanej w Niemczech

Zakładanie gewerbe dla Polaków jest relatywnie proste, a warunki są korzystne, ponieważ polscy przedsiębiorcy budowlani w Niemczech zakładają oraz prowadzą firmę na zasadach unijnych, które dają im praktycznie identyczne prawa jak Niemcom. Dlatego do założenia firmy budowlanej w Niemczech wystarczy najczęściej dowód oraz adres do zameldowania firmy. Otwieranie firmy budowlanej w Niemczech wiąże się z wyborem formy działalności. W tym artykule poruszymy temat wyłącznie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech, czyli gewerby. Jest ona porównywalna do naszej polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej. Założenie gewerby w Niemczech jest najprostsze ze wszystkich form prowadzenia firmy, a także jest to najpopularniejsza forma wśród Niemców.

Na terenie Unii Europejskiej obowiązują 4 główne z punktu widzenia przedsiębiorcy swobody – do przepływu towarów, usług, ludzi i kapitału na całym terytorium UE, a także prawo do pobytu na terenie dowolnego kraju członkowskiego. Natomiast rozliczenie podatku następuje na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w sprawie podatku dochodowego oraz podatku od majątku. Wszystko jest więc oparte na solidnych prawach unijnych i krajowych.

Założenie Gewerbe budowlanej jest proste

Bardzo istotną zaletą jest więc to, że na gruncie prawnym niemieckie przepisy dla firm budowlanych są maksymalnie uproszczone, a założenie spółki czy gewerby jest relatywnie proste, można nawet założyć gewerbe przez Internet, z domu. Kolejnym atutem jest fakt, że szlaki te zostały przetarte przez miliony firm, a na terenie Niemiec działa wiele biur rachunkowych specjalizujących się w sprawach polskich firm budowlanych w Niemczech, mogących doradzać i wykonywać niemal wszystkie formalności, od założenia gewerby, przez rejestrację firmy w niemieckich urzędach, prowadzenia komunikacji między niemieckimi urzędami a firmami budowlanymi, zapewnienia ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech dla przedsiębiorców, uprawnienia zawodowego, wystawienia faktury, wyjaśnienie opodatkowania sprzedaży, i wiele innych. Krótko mówiąc, niemiecki rynek budowlany jest dobrze znany i biura doradcze funkcjonują w Niemczech bardzo dobrze, szczególnie w branży budowlanej. Sieć kontaktów w Niemczech jest kolejną zaletą, jako że Niemcy chętnie zatrudniają Polaków do pracy na budowlance i polscy przedsiębiorcy budowlani w Niemczech są znani wśród niemieckich zleceniodawców.

Potencjał branży budowlanej w Niemczech

Niedobory pracowników w branży budowlanej w Niemczech są spowodowane kombinacją czynników, w tym starzeniem się siły roboczej, rosnącym popytem na usługi budowlane spowodowanym rosnącym zapotrzebowaniem na mieszkania, infrastrukturę oraz projekty komercyjne oraz konkurencją z innych sektorów gospodarki. Wielu pracodawców aktywnie poszukuje pracowników z zagranicy, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu.

Niemiecki rynek pracy w branży budowlanej

Brakuje pracowników wykwalifikowanych, czyli fachowców w swoich dziedzinach. Poszukiwani są szczególnie murarze, stolarze, cieśle, elektrycy i hydraulicy, ale także wszechstronni pracownicy zajmujący się renowacją, konserwacją i modernizacją budynków. Dodatkowe kwalifikacje są zawsze mile widziane, jednak większość wymienionych zawodów wymaga pozwolenia na ich wykonywanie, czyli tytułu majstra. Ze względu jednak na ogromne zapotrzebowanie, Niemcy akceptują polskie tytuły i polskie doświadczenie w wymienionych zawodach i dopuszczają ludzi do pracy w nich po uznaniu ich polskich kwalifikacji. Jest to dość częsty proceder.

Ile kosztuje założenie firmy budowlanej w Niemczech?

Założenie firmy budowlanej w Niemczech rozpoczynamy w gewerbeamt, czyli urzędzie ds. działalności gospodarczej gewerbe. Dokumenty potrzebne do założenia firmy budowlanej to dowód osobisty, adres zameldowania gewerby oraz wypełniony formularz Gewerbeanmeldung. Dokumenty należy złożyć bezpośrednio w urzędzie gewerbeamt, wcześniej umawiając wizytę, choć zależne jest to od gminy. Niektóre gminy dopuszczają inny sposób rejestracji, np. poprzez stronę internetową. Jeżeli nie jesteśmy w stanie pojawić się na wizycie lub chcemy założyć gewerbe przez Internet, całkowicie zdalnie, możemy zgłosić się do jednego z wirtualnych biur rachunkowych. Wypisujemy takim biurom upoważnienie, dzięki czemu formalności na miejscu w Niemczech są załatwiane przez nich.

Opłata za założenie takiej działalności jest niewielka, jest to opłata administracyjna w wysokości 20-60 euro. Jeżeli nie rejestrujemy działalności gewerbe, która wymaga zezwolenia, nie jest konieczne żadne tłumaczenie dokumentów. Ubezpieczenia należy zapewnić sobie samemu, koszt jest bardzo różny w zależności od świadczeń, ale zaczyna się już od niecałych 100 euro miesięcznie.

Czy prowadzenie firmy budowlanej w Niemczech wiąże się z dodatkowymi opłatami?

Prowadzenie firmy budowlanej w Niemczech zasadniczo nie jest drogie. Działalność gospodarcza w Niemczech najczęściej na początku prowadzona jest przez Polaków w formie małej działalności gewerbe, dzięki której wiele opłat, np. wynikających z wpisu do rejestru handlowego, odpada.

Opłaty do niemieckich izb

Jednakże warto mieć jedną szczególną opłatę na uwadze i jest to opłata do niemieckich izb – Izby Przemysłowo-Handlowej (niem. IHK – Industrie- und Handelskammer) oraz Izby Rzemieślniczej (niem. HK Handwerkskammer). Członkostwo w tych izbach jest w Niemczech obowiązkowe. Opłaty za członkostwo wahają się od 100 euro rocznie dla małych przedsiębiorstw do 300 euro rocznie dla większych firm, opłaty zależne są zasadniczo od wysokości dochodów. Dodatkowo istnieje też opłata za rejestrację do Handwerkskammer lub Industrie- und Handelskammer, która wynosi od 30 euro. Poza tym należy wykupić odpowiednie ubezpieczenia, tu według uznania ubezpieczenia pokrywające opiekę zdrowotną czy OC dla firm, czy też inne ubezpieczenia. Jeżeli decydujemy się na zameldowanie firmy pod adresem biura rachunkowego, musimy również liczyć się z opłatą wynikającą z tej usługi. Najczęściej jednak wiąże się to jednocześnie z usługami takimi jak prowadzenie księgowości.