Premia covidowa w Niemczech – jak ją otrzymać?

Premia covidowa w Niemczech – jak ją otrzymać?

Aż do 1.500€ dodatkowej premii covidowej!

Sprawdź czy Ty też możesz skorzystać z bonusu covidowego! 

 

Wielu pracodawców przyznaje obecnie swoim pracownikom bezpodatkowy bonus covidowy – ale rozporządzenie, które to umożliwia, niedługo wygaśnie.

Wielu pracowników już go dostało, inni z pewnością tak samo na niego zasłużyli:  wolny od podatku oraz ubezpieczenia społecznego bonus covidowy. Taką dodatkową premię mogą pracodawcy od marca 2020 dobrowolnie wypłacić pracownikom. Niedługo upływa jednak termin na te specjalne rozporządzenie przez kryzys covidowy. Eksperci od pomocy w podatku dochodowym (Lohi) z bawarii wyjaśniają w wiadomości obecną sytuacje – jest najwyższy czas: „po dwukrotnym przedłużeniu prawnego terminu jest jeszcze czas do końca marca tego roku, aby wypłacić swoim pracownikom do 1.500€ premii covidowej wolnej od podatku oraz ubezpiecznia społecznego.”

 

Premia covidowa w Niemczech. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze w 2022 roku?

Pracownicy mają możliwość skorzystać wiele razy z bezpodatkowego bonusu covidowego.

 

Na co należy zwrócić uwagę przy premii covidowej?

  • Żeby specjalna płatność została bezpodatkowa, musi być wypłata dodatkowo do regularnie ustalonego wynagrodzenia
  • Potrącenie z wynagrodzenia lub odreczne odszkodowanie jest zabronione przez prawo
  • Przez to, że płatność specjalna nie jest doliczana do wynagrodzenia pracy może ona być też wypłacona dla osób pracujących na Mini–Job
  • Kto ma kilka stosunków pracy, ma możliwość dostać premię covidową w każdej ze swoich prac

 

Kiedy jest maksymalny limit dla bezpodatkowej premi covidowej ?

Jeśli już w zeszłym roku została maksymalna kwota premii covidowej została już wypłacona, nie można jej dostać poraz kolejny. W innym przypadku jak maksymalna kwota jeszcze nie została osiągnięta, są nadal wypłaty w wysokości różnicy do maksymalnej kwoty wolne od podatku.

Pracodawcy powinni się spieszyć, „ponieważ te rozporządzenie kończy się 31. marca 2022. Dodatkowe premie są po końcu uznanego terminu nadal możliwe, jednakże wtedy już się nie liczy zwolnienie z podatku oraz będzie wtedy jak regularnie obowiązywał podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne.

Ważny szczegół: Jeśli bonus covidowy dopiero w kwietniu 2022 wpłynie na konto pracownika, nie obowiązuję go już zwolnienie w podatku, poinformowało stowarzyszenie pomocy podatkowej zjednoczonej pomocy podatkowej od wynagrodzeń (VLH) na sowjej stronie internetowej.

Jako pracodawca powinno się nie tylko przy tej premii, ale też przy premii świątecznej lub przy innych premiach pamiętać o tym podatku. 

 

Premia covidowa w Niemczech – kto może ją otrzymać ? W jaki sposób?

Dwa lata temu, w 2020 r., po raz pierwszy premia covidowa została wprowadzona od 1. marca do 31. grudnia 2020 r. Wraz z końcem 2020 roku czas, w którym ten wolny od podatku covid bonus mógł być wypłacony został najpierw do 31. czerwca 2021 r. a następnie do 31. marca 2022 r. przedłużony. Dzięki temu pracodawcy mogą wyrazić uznanie dla wyników pracowników w trudnych czasach pandemii koronawirusa poprzez wolne od podatku dotacje lub świadczenia rzeczowe, a tym samym ich wspierać. Taka premia covidowa w Niemczech może wynosić do kwoty 1500€. Ale kto ma w ogóle szanse dostać taką premie covidową?

 

Premia covidowa – najważniejsze informacje w skrócie:

  • Covid bonus jest dodatkową specjalną płatnością, która do 1500€ jest bezpodatkowa
  • Suma może być wypłacona między 1. marcem 2020 r. a 31. marcem 2022 r.
  • Ogólnie każdy pracodawca może wypłacić swoim pracownikom covidowy bonus
  • Pracownicy służby publicznej otrzymują jednolicie regulowaną covid premie w wysokości 1300€
  • Rząd federalny zastanawia się obecnie nad premią covidową dla personalu pielęgarskiego

 

Zasadniczo każdy pracodawca może sam zdecydować, czy chce swoim pracownikom wypłacić covid bonus czy nie. Pracodawca powinnien jednak te wynagrodzenie wypłacić sprawiedliwie. Ogólnie liczą się reguły równego traktowania w pracy. To znaczy, że premia covidowa nie może być zatem wypłacona tylko wybranym pracownikom, a pozostałym nie. 

Tylko dla pracowników służby publicznej jest ustalona stała suma premii covidowej. W listopadzie 2021 r. padła decyzja na 1300€. Osoby, które robią właśnie wykształcenie, studiują dualnie albo i też praktykańci dostają 650€ premii covidowej w Niemczech. Jedynie w Hessen dostają pracownicy służby publicznej 1000€, a osoby podczas wykształcenia 500€. Covidowy bonus ma być najpóźniej wypłacony do marca 2022 dodatkowo do pensjii. Po upływie tego czasu może premia covidowa nadal być wypłacona, jednak niestety będzie wtedy już odciągany podatek.

Z premii korzysta około 1,1 mln pracowników władz państwowych, szpitali uniwersyteckich, szkół, ośrodków opieki dziennej, policji i straży pożarnej, firm utrzymania dróg, leśnictwa lub firm zajmujących się odpadami, a także 48 tys. osób podczas wykształcenia. Bawaria wypłaca również 1300 euro swoim urzędnikom.

Również pracownicy, którzy pracują na pół etatu lub na minijob mogą dostać premię covidową, jednak tylko proporcjonalną.

Personal pielęgarski ma dostać w roku 2022 jeszcze jeden dodatkowy bonus covidowy w Niemczech. Prawdopodobnie aż do 3000€ na osobę. Jeden miliard euro ma zostać przeznaczony jako covid premia przez rząd. Obecnie jest dużo dyskusji o specjalnej opłacie w opiece. Federalny minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) zasegurował, że covid bonus ma dostać tylko personal pielęgarski, który miał duże obciążenie przez pandemię. Jego propozycja została jednak skrytykowana przez partie polityczną „CDU” oraz „Linke”. Niemiecka Fundacja Ochrony Pacjentów wyraziła niezadowolenie i obawiała się dalszej frustacji wśród personalu pielęgarskiego.