Wynajęcie samochodu na leasing w niemczech na Gewerbe

Jak wygląda leasing w Niemczech na Gewerbe?

Temat finansowania samochodu prowadząc przedsiębiorstwo w Niemczech, jest bardzo aktualny, jako że wiele osób zajmuje się usługami transportowymi w tym kraju bądź musi jeździć samochodem prowadząc działalność. Leasing samochodu umożliwia użytkowanie najnowszych modeli korzystających z najnowszych technologii, nie będąc zmuszonym do bezpośredniego zakupu samochodu.

Dla firm jest to oferta, która jak najbardziej się opłaca. Jednakże warto wiedzieć, że także osoby prywatne mogą zdecydować się na pojazd w ramach leasingu. Dla wielu jest dobrą alternatywą w stosunku do tradycyjnego zakupu samochodu.

Leasing samochodu na Gewerbe — zasady i najważniejsze informacje

Podstawowe pytanie, jakie wielu zadaje sobie przy kupnie auta na leasing, jest takie, czy będzie się to opłacało oraz na czym dokładnie to polega. Termin leasing pochodzi od angielskiego czasownika to lease, czyli wynajmować, dzierżawić. Leasing to nic innego jak użytkowanie samochodu, za który płaci się comiesięczne raty. Nie jesteśmy jednak właścicielami samochodu — właścicielem pozostają firmy leasingowe, w przeciwieństwie do sytuacji, w której wzięlibyśmy kredyt na samochód.

Należy pamiętać jednak, że mimo że nie jest się właścicielem pojazdu, odpowiada się za jego użytkowanie i obowiązkiem leasingobiorcy są opłaty takie jak ubezpieczenie, naprawy czy niemiecki podatek samochodowy (niem. Kfz-Steuer). Formalności, finansowania, oferty banku oraz ofertę leasingową może różnić bardzo dużo w zależności od rodzaju oferty.

Auto na Gewerbe w Niemczech — dokumenty potrzebne do leasingu

Aby wykazać, że spełniamy wymagania i reguły, które pozwolą nam na podpisanie umowy leasingowej, musimy okazać pewne dokumenty firmie leasingowej. Formalności te różnią się w zależności od tego, czy decydujemy się na ofertę leasingu jako osoba prywatna, czy jako osoba prawna, czyli firma.

Na Gewerbie w przeciwieństwie do klienta prywatnego przy leasingu nie wymaga się zameldowania na terenie Niemiec. Wystarczy tylko adres zameldowania firmy. Natomiast zarówno dla klientów prywatnych, jak i firm, ważne jest z punktu widzenia leasingodawcy udowodnienie zdolności kredytowej. W tym celu leasingodawca w zależności od oferty może wymagać szeregu dokumentów, które mają wykazać wysokość i stabilność dochodu. Oprócz tego w przypadku leasingu na Gewerbie zawsze potrzeba:

  • kopii dowodu osobistego przedsiębiorcy,
  • wyciąg z rejestru handlowego działalności gospodarczej (Handelsregisterauszug), jeżeli została wpisana, bądź kopię zarejestrowania gewerby (Gewerbeanmeldung),
  • wypełniony i podpisany formularz Selbstauskunft — funkcjonuje on jako wniosek, w którym będziemy musieli podać dane osobiste oraz miesięczny dochód i wydatki,
  • uwaga! – w przypadku oferty następujących marek samochodu przedsiębiorstwo musi istnieć ponad 6 miesięcy, zanim będzie można brać pod uwagę leasing auta: Volkswagen, Audi, Seat, Skoda oraz Porsche.
  • Uwaga! – w przypadku prowadzenia firmy istniejącej krócej niż 1 rok, możliwe jest, że będzie wymagana przedpłata w wysokości 20-30% wartości auta bądź też gwarancja banku, a w przypadku prowadzenia firmy krócej niż 2 lata, ale dłużej niż rok — przedpłata w wysokości 10-20%. Dodatkowo tak młode firmy muszą też czasem dostarczać BWA — betriebswirtschaftliche Auswertung, czyli zestawienie księgowe przychodów i kosztów firmy, które pokazuje zarys sytuacji i płynności finansowej firmy.

Jakie są zalety leasingu w Niemczech?

Leasing auta w Niemczech to usługa pozwalająca na użytkowanie najnowszego auta i zmianę go regularnie co parę lat, w zależności od tego, na jaki czasu leasingobiorca się zdecyduje.

Wysokość rat miesięcznych jest zazwyczaj niższa i dzięki temu raty są korzystniejsze niż w przypadku samochodu na kredyt. Wynika to z tego, że nie stajesz się automatycznie właścicielem pojazdu, a jedynie go użytkujesz.

Z tego właśnie powodu klient leasingowy nie musi martwić się potem o sprzedaż auta, które, w szczególności w przypadku samochodów elektrycznych i hybrydowych, w miarę lat jako samochód używany bardzo tracą na wartości, jako że postęp technologiczny jest bardzo szybki.

Zakończenie umowy następuje zazwyczaj po niewielu latach, co oznacza, że auto się nie zużywa, a więc również wymiany części i naprawy są praktycznie niepotrzebne. Samochody leasingowe bowiem nie jeżdżą tak długo, aby części zdołały się zużyć.

Odliczenie raty leasingowej na firmę w Niemczech

Ponadto w wielu przypadkach ratę leasingową można całkowicie odliczyć od podatku. Nie dotyczy to leasingu prywatnego czy użytkowania prywatnie samochodu na firmę. Działa to tak w przypadku, kiedy samochód używany jest w ponad 90% do celów służbowych i jesteśmy w stanie udowodnić to na podstawie książeczki kilometrówki oraz przebiegu samochodu. Opłaty leasingowe można odliczyć wtedy w zeznaniu podatkowym jako koszty Betriebskosten.

Zakup samochodu z kredytem wymaga również w wielu przypadkach wniesienia wkładu własnego. Bank inaczej odnosi się także w stosunku do leasingu, a inaczej w stosunku do zakupu samochodu na kredyt, ponieważ w przypadku kredytu jesteśmy właścicielem samochodu.

Oczywiście istnieją również wady takiego rozwiązania. Główną wadą jest fakt, że w przeciwieństwie do tego, kiedy chcemy kupić samochód, w przypadku gdy bierzemy samochód na leasing, po zakończeniu umowy nie stajemy się właścicielami pojazdu. Nie możemy też zatem wprowadzać większych zmian do samochodu. Powinniśmy także dbać o pozostawienie samochodu w stanie niezmiennym, jeżeli chodzi o uszkodzenia i w razie wypadku musimy liczyć się z kosztami przy oddaniu auta.

Czy warto podpisywać umowę leasingową na Gewerbe?

Oferty umów na samochody leasingowe na gewerbe w Niemczech ą zazwyczaj korzystniejsze niż te dla osób prywatnych. Dodatkowo dostępne oferty umowy leasingowej są dopasowane zarówno do małych, średnich, jak i dużych działalności. Koszty można więc dopasować do swojego przedsiębiorstwa.

Z leasingiem w Niemczech wiąże się jednak także wiele innych wydatków, które wynikają z użytkowania samochodu w Niemczech, a mianowicie: przeglądy, ubezpieczenie samochodu oraz podatek samochodowy. Należy więc najpierw ustalić, czy oprócz umowy leasingowej będziemy w stanie utrzymać auto. Bezpieczeństwo planowania takich kosztów zakłada również ryzyko przekroczenia kilometrów założonych w umowie leasingowej bądź ryzyko, że samochód zostanie zniszczony i koszty znacznie się zwiększą.

Czy wolno używać samochodu leasingowego do celów prywatnych?

Zasadniczo klientom leasingowym nie jest zabronione użytkowanie samochodu leasingowego do celów prywatnych. Zmienia się jednak wtedy procent raty, którą można odliczyć od podatku. Praktycznie jedynie w przypadku niemal całkowitego użytkowania do celów firmowych można odliczyć całe raty leasingowe. Jednakże nie ma zakazu stosowania pojazdu w celach prywatnych, nawet jeżeli samochód będzie użytkowany jedynie w tych celach.