Zakładanie i rejestracja firmy w Niemczech
Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Niemczech to temat wielu już znany. W branży budowlanej często znajdują się fachowcy, którzy wykonywali zlecenia za naszą zachodnią granicą i którzy w pewnym momencie kariery zdecydowali się na otwarcie działalność gospodarczej w Niemczech. Zakładanie Gewerbe jest bowiem relatywnie łatwe w porównaniu do innych form prawnych prowadzonych w tym kraju. Rejestracja firmy w Niemczech przez Polaka po raz pierwszy może jednak sprawiać trudności, bowiem odnalezienie się w nowym, całkiem innym systemie podatkowym może nie być proste.
Nasze biuro oferuje założenie działalności gospodarczej w Niemczech (również bez meldunku) wraz z obsługą księgową zgodnie z StBerG § 6 nr 3.
Zalety założenia i prowadzenia działalności gospodarczej- Gewerbe przez nasze biuro:
- oszędzasz czas: my zajmujemy się w pełni rejestracją firmy
- nie martwisz się o formalności i adres dla Gewerbe
- wystawiamy faktury i wysyłamy je do zleceniodawcy
- prowadzimy korespondencję urzędową
- od naszego doradcy podatkowego dostajesz informacje o podatkach
Jeśli chcesz założyć firmę i masz pytania dotyczące:
- Gdzie i jak założyć firme w Niemczech?
- Jak wygląda rejestracja Gewerbe?
- Jakie są opłaty urzędowe?
- Jak otworzyć i prowadzić działalność Gewerbe w Niemczech?
- Z jakimi kosztami należy się liczyć?
- Ile Kosztuje ubezpieczenie i jakie są niezbędne ubezpieczenia przedsiębiorcy?
- Gdzie powinna być rezydencja podatkowa?
- Gdzie należy zgłosić polską firmę i jakie dokumenty firmy są potrzebne?
- Wyboru formy prawnej
- Przenoszenie biznesu
Skontaktuj się z nami i otrzymaj odpowiedzi na Twoje pytania.
Czy warto założyć firmę w Niemczech?
Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Niemczech może być korzystne dla przedsiębiorców poszukujących nowych możliwości rozwoju oraz rozszerzenia swojego zakresu działalności za granicą. Zakładanie gewerbe w Niemczech to proces, który oferuje wiele zalet i potencjalnych korzyści. Rejestracja działalności gospodarczej w Niemczech pozwala na otwarcie firmy w dynamicznym i rozwijającym się rynku niemieckim, co może przynieść szereg możliwości biznesowych.
Otwarcie firmy w Niemczech umożliwia również dostęp do szerokiego rynku europejskiego oraz korzyści związanych z przynależnością do niemieckiego systemu podatkowego. Jak otworzyć firmę w Niemczech? Procedura zakładania działalności gospodarczej w Niemczech jest stosunkowo klarowna, a dokumenty potrzebne do zarejestrowania firmy nie są skomplikowane. Operowanie na niemieckim rynku przy jednoczesnym miejscu zamieszkania w Polsce daje też oczywiste korzyści finansowe.
Rodzaje firm w Niemczech: jak wybrać najlepszą formę prawną dla Twojego biznesu?
Aby założyć działalność gospodarczą u naszych zachodnich sąsiadów, należy doinformować się, jakie są formy prawne działalności w Niemczech. Wybór formy działalności w Niemczech jest bowiem kluczowy, aby biznes w Niemczech był opłacalny.
Od czego zacząć, wybierając formę działalności gospodarczej w Niemczech? Przede wszystkim musimy zastanowić się, jakie są podstawowe działalności wybierane przez Polaków, którzy decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech. Najczęstszy wybór pada na jednoosobową działalność gospodarczą gewerbe bądź podobną do niej formę, ale stworzoną dla więcej niż 1 osoby, czyli GbR (Gesellschaft bürgerlichen Rechts – spółka cywilna). Kolejnymi wybieranymi formami prawnymi są GmbH (Gesellschaft mit beschränkter Haftung – odpowiednik polskiej spółki z o.o.) lub UG, która ma podobny charakter.
Rejestracja działalności gospodarczej Gewerbe w Niemczech
Najczęstszą formą działalności gospodarczej zakładanej przez Polaków jest gewerbe. Jest to również podstawowa forma działalność gospodarczej w Niemczech, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza (Einzelunternehmen). Warto wiedzieć, że to, co potocznie nazywamy “gewerbą”, to w rzeczywistości Einzelunternehmen. Gewerba to zbiorcza nazwa dla wielu niemieckich form prawnych. Dla ułatwienia jednak w tym artykule mówiąc o gewerbe będziemy odnosić się do Einzelunternehmen.
Gewerbe jest uważana za najłatwiejszy rodzaj działalności gospodarczej do prowadzenia w Niemczech. Nie wymaga kapitału zakładowego ani nawet w wielu przypadkach wpisu do rejestru handlowego. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech jest uważane za stosunkowo łatwe. Potrzebne dokumenty do zarejestrowania gewerbe to z reguły jedynie dowód osobisty. W przypadku gewerbe polski przedsiębiorca nie musi mieć nawet miejsca zamieszkania w Niemczech. Jego prywatny adres zamieszkania może pozostać w Polsce, o ile miejsce prowadzenia działalności gospodarczej będzie w Niemczech. Mówi się wtedy o gewerbe bez meldunku.
Jest także możliwe zakładanie firmy w Niemczech przez Internet. Prowadzenie działalności gewerbe w Niemczech przez Polaków ze względu na te ułatwione formalności zakładania i prowadzenia firmy jest więc bardzo częste. Należy jednak pamiętać, że za taką gewerbę odpowiadamy w pełni całym swoim majątkiem osobistym, cokolwiek nie działoby się z firmą lub rynkiem. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu przedsiębiorstwa.
Założenie spółki GmbH/UG w Niemczech
Założenie spółki GmbH oraz UG jest niemal identyczne, ponieważ UG to taka mini spółka GmbH. Różnicą przy zakładaniu takich spółek jest kapitał zakładowy. Minimalny kapitał zakładowy GmbH, czyli odpowiednika polskiej sp. z o.o., wynosi 25.000 euro. Natomiast w przypadku UG kapitał zakładowy może wynosić jedynie 1 euro. Warto jednak pamiętać, że ograniczona odpowiedzialność w przypadku takiej firmy sprowadza się do tego, że kapitał zakładowy ma pomóc nam nie popaść w bankructwo. Nie może być więc najniższy, jaki jest możliwy. Powinien być dostosowany do firmy.
W przypadku mini GmbH, czyli UG, dużym ułatwieniem dla Polaków jest także to, że adres prywatny przedsiębiorcy może pozostać w Polsce, tak jak przy otwarciu gewerbe. Jedynie adres przedsiębiorstwa musi znajdować się na terenie Niemiec.
W przypadku tych działalności prowadzenie działalność gospodarczej w Niemczech będzie oprócz zwykłych podatków wymagało także podatku od osób prawnych.
Zalety skorzystania z usług biura rachunkowo-księgowego do założenia firmy w Niemczech
Otwarcie działalności gospodarczej w Niemczech z pozoru wydaje się prostym procesem. Jednakże procedura zakładania firm w Niemczech wiąże się z obowiązkiem obeznania się w niemieckim systemie podatkowym oraz urzędach, co może być szczególnie problematyczne dla tych przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają przygodę na niemieckim rynku.
Kolejnym problemem może być fakt, że przedsiębiorcy przy rejestracji przedsiębiorstwa potrzebują adresu firmy na terenie Niemiec. Jeżeli przedsiębiorca mieszka w Polsce, musi wynająć biuro, do którego dostarczana będzie korespondencja w sprawach firmowych. Nasze biuro rachunkowe oferuje taki adres dla przedsiębiorców z Polski.
Dzięki ofertom biur rachunkowo-księgowych przedsiębiorca nie będzie musiał jeździć do miejsca zarejestrowania firmy, aby odbierać i rozporządzać korespondencją. Biuro rachunkowe zajmie się opracowywaniem korespondencji i przekazywaniem jej bezpośrednio do przedsiębiorcy. Oferuje także pomoc przy rejestracji firmy lub całkowite przejęcie otwarcia i prowadzenia firmy pod względem księgowym. Aby zarejestrować własną działalność z pomocą biura rachunkowo-księgowego, założenie działalności gospodarczej w Niemczech ogranicza się do wysłania dowodu i upoważnienia.
Procedura rejestracji firmy w Niemczech
Korzyści płynące z założenia działalności gospodarczej w Niemczech to również to, jak łatwy jest proces zakładania takiej firmy. Aby założyć firmę w Niemczech, pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej formy prawnej. Po zebraniu niezbędnych dokumentów, należy udać się do lokalnego urzędu rejestracyjnego w celu złożenia wniosku rejestracyjnego. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku oraz opłaceniu stosownych opłat rejestracyjnych, firma zostaje oficjalnie zarejestrowana, co umożliwia jej rozpoczęcie działalności na terenie Niemiec.
Najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać, to jakie urzędy muszę poinformować o założeniu działalności gospodarczej w Niemczech. Na szczęście rejestracja gewerby w Niemczech zaczyna się w urzędzie ds. działalności gospodarczej Gewerbeamt. Następnie ten urząd informuje inne urzędy, które same następnie wysyłają potrzebne dokumenty. W ten sposób aby założyć działalność gospodarczą wystarczy złożyć dokumenty w jednym urzędzie, a potem postępować tak, jak przychodzą dokumenty, które zawierają instrukcję krop po kroku.
Jak zaoszczędzić czas i pieniądze na rejestracji własnej działalności?
Dlaczego warto skorzystać z pomocy naszego biura? Wsparcie naszej firmy to nie tylko profesjonalna pomoc, ale także załatwienie wielu spraw w imieniu naszych klientów. Zajmujemy się założeniem, prowadzeniem działalności, a także tłumaczeniem, zapewnianiem należnych świadczeń, ubezpieczeniami zdrowotnymi w Niemczech, ubezpieczeniami emerytalnymi w Niemczech i w razie konieczności wyrejestrowaniem działalności.
Dlaczego Niemcy to idealne miejsce na Twojej firmy?
Niemcy stanowią doskonałe miejsce na rozwój Twojej firmy z kilku kluczowych powodów. Możliwość założenia działalności gospodarczej w Niemczech otwiera szerokie perspektywy biznesowe w jednym z najbardziej innowacyjnych i dynamicznych rynków w Europie. Koszt założenia działalności w Niemczech jest relatywnie niski, podobnie jak koszt prowadzenia, a procedury rejestracyjne są raczej klarowne, na rynku działają też polskie biura rachunkowe.
Wymogi do zarejestrowania firmy są jasno określone, co ułatwia przedsiębiorcom proces zakładania działalności. Opłaca się założyć firmę w Niemczech ze względu na stabilne środowisko biznesowe, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej oraz bogate zaplecze technologiczne i edukacyjne. Ponadto, możliwość założenia firmy z meldunkiem na terenie Niemiec, zachowując prywatny adres w Polsce zdecydowanie ułatwia prowadzenie codziennej działalności.
Obowiązki podatkowe i księgowe dla firm w Niemczech
Najważniejszym obowiązkiem w Niemczech naturalnie jest płacenie podatków. Podatek dochodowy w Niemczech, podatek VAT w Niemczech, podatek od działalności gospodarczej to tylko niektóre podatki, na które trzeba zwrócić uwagę, ponieważ są zupełnie inne niż ich polskie odpowiedniki. Dodatkowym aspektem jest prowadzenie księgowości i regularne rozliczanie się z fiskusem i urzędami.