Zmiany w podatkach w Niemczech w 2021 r.

Zwiększona wolna kwota od podatku, ale odpada tzw. „Solidaritätszuschlag”

Po 30 latach większość osób nie będzie już musiała płacić 5,5% podatku solidarnościowego od podatku dochodowego. Ponadto, podstawowa kwota wolna od podatku wzrośnie w 2021 roku do 9.744 euro; podatki będą należne tylko od dochodów powyżej tej kwoty. Spowoduje to znaczne oszczędności: małżeństwo z dochodem 100.000 euro podlegającym opodatkowaniu zapłaci około 1.630 euro mniej niż w 2020 roku.

Zasiłek na dziecko zwiększony o 15 euro

Od stycznia rodzice otrzymają o 15 euro więcej w ramach zasiłków na dzieci. Zwiększył się również zasiłek na dziecko, który rodzice otrzymują zamiast zasiłku rodzinnego, jeśli jest to dla nich korzystniejsze. Po raz pierwszy od dziesięciu lat zwiększono również zasiłek na opiekę nad dzieckiem. Obecnie na jedno dziecko przypada w sumie 8.388 euro zasiłku.

Dodatek z tytułu niepełnosprawności 

Osoby niepełnosprawne odczują teraz znacznie większą ulgę. Dla nich, po 45 latach, ryczałty dla niepełnosprawnych są podwojone, które mogą wykorzystać dla celów podatkowych zamiast ich rzeczywistych kosztów. 

Ryczałt za drogi do pracy 

Osoby zatrudnione będą mogły odliczyć 35 zamiast 30 centów od 21. kilometra dojazdu do pracy w jedną stronę (więcej w przypadku długich tras). Od stycznia 2024 r. wzrośnie ona o kolejne 3 centy do 38 centów. Za kilometry od 1 do 20 będzie obowiązywała stawka 30 centów, jak dotychczas.

Prowadzisz podwójne gospodarstwo domowe z powodów związanych z pracą? Jeśli tak, to możesz również ubiegać się o wyższy dodatek na dojazdy do pracy w ramach podwójnego utrzymania domu przez rodzinę.

Wprowadzenie tzw. Home-Office-Pauschale

Ponadto, istnieje nowy ryczałt dla dni przepracowanych z domu w wysokości maksymalnie 600 euro. Za każdy dzień pracy w domowym, 5 euro będzie liczone jako ryczałt na wydatki związane z dochodami lub wydatkami służbowymi – maksymalnie przez 120 dni w roku. Ma to również zastosowanie z mocą wsteczną do roku 2020.

Warunkiem jest, aby w te dni pracować wyłącznie w domu i nie odliczać żadnych kosztów z tytułu dojazdu do pracy.