Kobieta pracująca przy laptopie na własnej działalności w Niemczech gewerbe

Praca w Niemczech na Gewerbe — jaka najbardziej się opłaca?

Założenie działalności gospodarczej na terenie Niemiec staje się coraz bardziej popularnym krokiem w kierunku zagranicznej kariery zawodowej dla wielu Polaków, głównie ze względu na niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech oraz perspektywy finansowe. Jednak przed rozpoczęciem tego nowego kroku pojawia się kluczowe pytanie: jaką gewerbę (działalność gospodarczą) warto założyć w Niemczech? Wybór odpowiedniej branży czy usługi ma istotne znaczenie dla sukcesu i opłacalności przedsięwzięcia.

Jakie stawki na Gewerbie? Czyli, o ile więcej zarobisz, pracując na własny rachunek

Na terenie Republiki Federalnej Niemiec obowiązuje minimalna kwota za godzinę w wysokości 13,60 euro od 1 października 2023 roku. Jest to obliczane na podstawie kosztów życia w Niemczech, a więc zgodnie z trendem inflacyjnym kwota ta wzrośnie jeszcze bardziej w najbliższym czasie.

Jednakże wynagrodzenie minimalne nie dotyczy działalności gewerbe ani żadnej innej formy samozatrudnienia, a jedynie osób zatrudnionych przez pracodawcę, czego nie należy mylić ze zleceniodawcą. Wynagrodzenie na jednoosobowej działalności gospodarczej zależy bowiem od tego, w jakiej branży pracujesz, czy w grę wchodzi umowa zlecenie od innych firm, jaką masz bazę klientów, gdzie wykonujesz prace, a także od ogólnych warunków i wyzwań dla prowadzenia firmy za naszą zachodnią granicą. Wyzwania i warunki te dotyczą głównie sytuacji podatkowej.

Sam proces założenia gewerbe nie jest drogi — aby złożyć wniosek, płacimy jedynie 15 do 65 euro opłaty urzędowej za zarejestrowanie działalności w ewidencji działalności gospodarczej, a wymagania do założenia firmy to tylko posiadanie adresu firmy w Niemczech oraz przedłożenie kopii dowodu osobistego do urzędu skarbowego i miasta.

Praca w Niemczech na własnej działalności — zarobki

Każda osoba prowadząca gewerbe na terenie Niemiec powinna samodzielnie obliczyć, jakich dochodów się spodziewa, a potem porównać je z kosztami prowadzenia gewerbe w Niemczech, które można oszacować. Możesz w ten sposób stwierdzić, o ile więcej zarobisz jeżeli chcesz pracować na gewerbie.

Praca w Niemczech na własnej działalności — podatek dochodowy

Aby stwierdzić, czy praca na własny rachunek w Niemczech się opłaca, należy mieć świadomość, jakich miesięcznych kosztów osoby prowadzące gewerbe mogą się spodziewać. Przede wszystkim przedsiębiorca od swoich zarobków odjąć musi podatek dochodowy. Próg podatkowy, czyli kwota wolna od podatku dochodowego wynosi w roku kalendarzowym 2023 10.908 euro.

Jeżeli więc pracujesz cały rok, najprawdopodobniej przekroczysz ten próg, a tym samym będziesz musiał odprowadzić podatek od dochodu, który u naszych zachodnich sąsiadów jest progresywny, czyli rośnie wraz z każdym zarobionym euro i wynosi od 14-45%. Nie ma progów podatkowych, ale można oszacować, jaki podatek zapłacimy w zależności od spodziewanego dochodu, wpisując w google frazę “Grundtabelle Einkommensteuer” wraz z rokiem, który chcemy rozliczyć. Przykładowo za dochód w wysokości 20.000 euro należy odłożyć niemal 2.000 euro na podatek od dochodu do zapłacenia w niemieckim urzędzie skarbowym. Przy 100.000 euro dochodu będzie to już około 32.000 euro podatku.

Praca w Niemczech na własnej działalności — inne podatki

Kolejnym istotnym podatkiem jest podatek VAT, czyli obrotowy, który wynosi 19% usług. Nie dotyczy to jednak małych firm, których dochód nie przekracza 22.000 euro. Dla wielu przedsiębiorców obowiązkowe są również składki do izb rzemieślniczych bądź handlowo-przemysłowych.

Powyżej 24.500 euro dochodu należy też odprowadzać podatek od działalności gospodarczej, którego wysokość zależna jest od gminy, w której gewerbe jest zarejestrowana.

Praca w Niemczech na własnej działalności — ubezpieczenie zdrowotne

Bardzo istotne w Niemczech są także ubezpieczenia, a przede wszystkim ubezpieczenie zdrowotne, które powinien posiadać każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność. Zakres kosztów za to ubezpieczenie jest bardzo szeroki — od 100 euro miesięcznie do dowolnie wybranej kwoty. Zależy to od tego, na jakie ubezpieczenie zdrowotne się zdecydujemy — prywatne czy państwowe i na jakie świadczenia chcemy otrzymać ubezpieczenie.

Praca w Niemczech na własnej działalności — inne ubezpieczenia

Pozostałe ubezpieczenia są dobrowolne, ale jeżeli rozważa się ubezpieczenie emerytalne, dla przedsiębiorców jest ono również bardzo korzystne, ponieważ mogą samodzielnie wybrać wysokość składek. Składki na ubezpieczenie emerytalne są jednak obowiązkowe w przypadku działalności gospodarczej, na którą trzeba otrzymać pozwolenie, np. zdać egzamin na majstra (jest tak w przypadku przykładowo dekarza czy murarza)

Pozostałe ubezpieczenia, takie jak ubezpieczenie wypadkowe czy od odpowiedzialności cywilnej są całkowicie dobrowolne, jednak z pewnością warto się nad nimi zastanowić w przypadku, jeżeli chcemy założyć gewerbe.

Praca na własnej działalności gospodarczej Gewerbe — ulgi i benefity

Dla Polaków pracujących w Niemczech nie ma znaczenia miejsce zamieszkania, bowiem niezależnie od miejsca zamieszkania jako członkowie Unii Europejskiej możemy prowadzić działalność gospodarczą. Założenie firmy na terenie Niemiec nie oznacza więc, że musimy ponosić duże koszty takie jak opłacanie mieszkania czy prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego. Jednakże jeżeli będziemy prowadzić takowe, będzie można odliczyć je od podatku w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Zalety prowadzenia działalności w Niemczech to również możliwość ustalania samemu czasu wolnego. Gewerbe to bowiem działalność prowadzona regularnie, jednak nie jest powiedziane, ile dokładnie czasu i ile nakładu pracy musimy poświęcić.

Sama forma gewerby na niemieckich warunkach jest także niezwykle korzystna. Dla początkujących przedsiębiorców istnieje specjalna forma o nazwie Kleingewerbe, która zwalnia z obowiązku płacenia podatku VAT, jeżeli firma nie przekroczy 22.000 euro.

Praca na Gewerbe w Niemczech — kto powinien rozważyć własną działalność gospodarczą?

Przed rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej gewerbe w Niemczech, zawsze warto skonsultować się z ekspertem podatkowym lub księgowym, aby zrozumieć wszystkie aspekty związane z prowadzeniem firmy. Ponadto pamiętaj o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym w Niemczech. Możesz uzyskać więcej informacji na ten temat w polskim biurze rachunkowym, które oferuje bezpłatną pomoc w zrozumieniu zawiłości podatkowych, które naturalnie są bardzo różne od tych w naszym kraju. Współpraca z naszą firmą może mieć też charakter stały regularnego prowadzenia gewerby zarejestrowanej pod adresem naszego biura.

Praca na Gewerbe jako opiekunka osoby starszej

Niemcy jako bardzo szybko starzejące się społeczeństwo mają ogromne zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych. Praca ta wykonywana jest w Niemczech najczęściej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Opiekunka na Gewerbe – o czym trzeba pamiętać, prowadząc podobną działalność?

Pracując jako opiekunka na Gewerbe w Niemczech, istnieje kilka kluczowych kwestii, o których powinnaś pamiętać. Przede wszystkim konieczne jest założenie firmy, co oznacza zarejestrowanie swojej działalności gospodarczej w lokalnym urzędzie miasta bądź gminy. W trakcie tej procedury będziesz określać rodzaj opieki, jaką świadczysz, oraz podawać niezbędne informacje. Warto też podkreślić, że opiekunowie osób starszych są zobowiązani do spełnienia różnych przepisów, w tym posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, prowadzenia dokładnej dokumentacji finansowej, prowadzenia ksiąg rachunkowych i regularnego rozliczenia w urzędzie skarbowym. Dlatego też warto skonsultować się z ekspertem podatkowym lub doradcą, aby dokładnie zrozumieć wszystkie wymogi i obowiązki związane z prowadzeniem tego rodzaju działalności.

Jeśli akurat jesteś zainteresowany/a podjęciem pracy jako opiekun prywatnie w Niemczech, możesz również skorzystać z dostępnych platform, które ułatwiają znalezienie ofert z tego zakresu. Portal Jooble to jedno z takich miejsc, gdzie można przeglądać ogłoszenia dotyczące pracy jako opiekun osób starszych prywatnie w Niemczech.

Gewerbe dla opiekunów osób starszych w Niemczech — dlaczego jest aż tak popularne?

Aby być opiekunem osób starszych w Niemczech, nie potrzeba specjalnych zezwoleń. Dotyczy to takich usług, które dotyczą zajmowaniem się domem, pomocą w podstawowych zadaniach domowych i opieki naokoło starszej osoby, która może mieć problem z pewnymi czynnościami. Opiekun osób starszych bez pozwolenia opiera się właśnie na codziennych czynnościach. Opiekun medyczny osób starszych to już coś innego i nie każdy może wykonywać tę pracę. Ze względu jednak na ogromne zapotrzebowanie opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest bardzo popularna.